Dyskusyjny Klub Książki-24.02.2016

Kolejne spotkanie Teresińskiego Klubu Książki zaliczone! Dnia 24 lutego po raz kolejny spotkałyśmy się na comiesięczną dyskusję. Tematem naszego spotkania była książka autorstwa Romy Ligockiej pod tytułem " Dobre dziecko".

"Nowa, długo oczekiwana powieść Romy Ligockiej. Intymne wyznanie nastoletniej „dziewczynki
w czerwonym płaszczyku”. Autorka odkrywa w niej nowy, do tej pory skrywany, fragment historii swojego życia. To opowieść o niezwykle emocjonalnej więzi córki z matką, o dojrzewaniu nastolatki, miłości, samotności i cierpieniu. Punktem wyjścia jest odkrycie przez córkę romansu matki z żonatym mężczyzną. Roma, dojrzewająca nastolatka, czuje się przez matkę zdradzona. Przeraża ją cielesność
i zmysłowość miłości, szpieguje więc matkę, aby uniemożliwić ten związek, ale też by poznać nieznane oblicze najbliższej jej osoby. Niezgoda na rzeczywistość jest w Romie tak wielka, że prowadzi ją do anoreksji. Autorka śmiało i szczerze po raz pierwszy opowiada o tym doświadczeniu
i walce z pragnieniem śmierci. Dziewczyna musi także stanąć do walki o życie swojej matki, która nie wytrzymując presji otoczenia i dramatyzmu sytuacji, podejmuje próby samobójcze. Jest to dla wrażliwej nastolatki przyspieszona lekcja dorosłego życia. W powieść wkomponowane są fragmenty Pamiętnika Anny Abrahamerowej – babci Romy. Jest to piękny opis przedwojennego żydowskiego świata Krakowa: bale, stroje, luksus… Lektura pamiętnika jest dla Romy ucieczką od rzeczywistości, przeniesieniem się do ulubionego świata wyobraźni, ale też do historii własnej rodziny. "

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszym klubie. Poruszane podczas spotkań tematy nie tylko związane są z lekturą. Panuje tu miła, rodzinna atmosfera, popijemy herbatkę zajadamy się pysznymi ciasteczkami i co najważniejsze nikt nie musi znać sie na literaturze ,bo nie o to chodzi. Chcemy miło spędzać czas, a jeśli pomoże nam w tym książka -to rewelacja!. Czego chcieć więcej! Kolejne spotkanie zaplanowano na 30 marca b.r. O godzinie 18.00, omawiana będzie książka pt. "Nic nie zdarza się przypadkiem" autorstwa Tiziano Terzani. Do zobaczenia w Bibliotece.

Dodatkowe informacje