Bajkowa szkoła w Paprotni

21 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni obchodziliśmy uroczyście Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Cała społeczność szkolna, na czele z panią dyrektor Jolantą Daczko, pokazała piękno naszej polszczyzny.

Panie z Gminnej Biblioteki w Teresinie prowadziły w klasach zerowych zajęcia czytelnicze. Na korytarzach widniały wymowne hasła, cytaty, przysłowia i ortograficzne zgadywanki. Dużo osób założyło ciekawe stroje. Dzieci przebrały się za bohaterów książek Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Jana Brzechwy czy Kornela Makuszyńskiego. Gościliśmy Panią Twardowską, Koziołka Matołka, Alinę i Balladynę, Zosię i Tadeusza. Nauczyciele także ucharakteryzowali się, co wzbudzało uśmiechy wśród naszych wychowanków.  Czytaliśmy utwory poetyckie polskich noblistów, pisaliśmy dyktando, w czasie przerw prowadziliśmy rozmowy o języku. Nie zabrakło też części artystycznej. W sali gimnastycznej pan Kleks ze swoją uczennicą Zosią poprowadzili teleturniej językowy. Uczniowie doskonale odgadywali poprawne wyrażenia, potrafili rozpoznać postacie literackie i tytuły interesujących książek. Pod kierunkiem pani Danuty Sękiewicz dzieci z kółka teatralnego przygotowały ciekawe widowisko o języku polskim.

Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników dwóch konkursów.

Konkurs Recytatorski

I miejsce – Nikola Sobieszek z kl. 4b

II miejsce – Dominika Dylik z 7a

III miejsce – Adrian Antczak z 6b

Mistrz Ortografii

klas 4-6 Zuzanna Kwiatkowska z 5b

klas 7-8 Natalia Gmurek z 7a

Mistrz Ortografii klas pierwszych – Julia Baranowska z 1a

Mistrz Ortografii klas drugich – Franciszek Gryżewski z 2a

Mistrz Ortografii klas trzecich – Maja Wiśniewska z 3a

Na zakończenie wszyscy oczekiwali na niespodziankę. Nauczyciele pokazali humorystyczną scenkę ,,Na straganie”. Dzieci z niedowierzaniem patrzyły na panie i panów, którzy wcielili się w różne warzywa. Dzień upłynął w radosnej, bajkowej atmosferze.

Zbigniew Biederka  

nauczyciel Szkoły Podstawowej w Paprotni 

pełny artykuł ze zdjęciami https://www.teresin.pl/2024/03/bajkowa-szkola/