Wojciech Chmielarz – podsumowanie spotkania oczami Klaudii Kantorskiej

Dzięki pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej – pani dyrektor Aleksandrze Starus oraz paniom Ewie Bojarowskiej i Magdalenie Zdanowskiej, w piątkowy wieczór, 8 marca, teresińska społeczność miała okazję spotkać się na żywo z Wojciechem Chmielarzem. Spotkanie poprowadziła pani Klaudia Kantorska, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Teresinie.

Zacznijmy od marzeń z dzieciństwa. Niektórzy, gdy dorosną, chcą zostać strażakami, inni lekarzami, a ktoś fryzjerem. Wojciech Chmielarz, gdy był małym chłopcem, chciał w przyszłości być pisarzem. Marzenie rzadko spotykane. Spełniło się. Wojciecha Chmielarza, z tego powodu, z pewnością można zaliczyć do grona szczęśliwców. My też jesteśmy szczęśliwcami, bo mamy szansę obcować z jego prozą.                                                 

Wojciech Chmielarz jest obecnie jednym z najpopularniejszych autorów kryminałów w Polsce. Jego cykle powieści o losach komisarza Jakuba Mortki, detektywa Dawida Wolskiego i Bezimiennego mają swoje rzesze fanów. Stacja Canal+ zekranizowała powieść ,,Żmijowisko” w formie siedmioodcinkowego serialu, zaś rok temu został nakręcony film na podstawie książki ,,Wyrwa”. Dzięki rosnącej popularności wydawnictwo ,,Marginesy”, w którym ukazują się powieści Wojciecha Chmielarza, niedawno informowało o sprzedaży milionowego egzemplarza powieści swojego autora. Nie wypada nie wspomnieć także o nagrodach, które otrzymał: ,,Złotym Pocisku” oraz ,,Nagrodzie Wielkiego Kalibru’’ – jednych z najbardziej cenionych przez pisarzy kryminałów. Słuchacze mieli szansę dowiedzieć się, jak wyglądała droga pisarza do miejsca, w którym zawodowo jest obecnie. Od marzeń z dzieciństwa, przez lektury w młodości, próby wysyłania pierwszych książek do wydawnictw, aż po plany wydawnicze na bieżący rok. Wojciech Chmielarz opowiadał także, jak wyglądają etapy pracy nad powieściami, miejsce pracy pisarza, zbieranie informacji do książek oraz szukanie pomysłów, które często znajduje podczas rodzinnych wakacji. Podzielił się przemyśleniami na temat wykreowanych przez siebie bohaterów i bohaterek oraz odpowiedział na kilka pytań przygotowanych przez ósmoklasistów pani Kantorskiej, na przykład, czy wydarzyło się w jego życiu coś szczególnego, że tworzy właśnie w nurcie kryminalnym.

Całe spotkanie przebiegło w miłej i otwartej atmosferze, a jego uczestnicy, często włączali się do dyskusji. Duży rozgłos sprawił, że wzięły w nim udział osoby nie tylko z Gminy Teresin, ale też z Kampinosu czy Sochaczewa. Wojciech Chmielarz okazał się sympatycznym, niezwykle kulturalnym i otwartym twórcą, nie stroniącym od żartów ze słuchaczami. Wieczór autorski zakończyło rozdanie przez pisarza kwiatów z okazji Dnia Kobiet oraz podpisywanie książek i liczne zdjęcia z fankami i fanami. Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka, teresińska biblioteka – to najlepsze miejsce. Dziękujemy za takie spotkania i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Pełny artykuł wraz ze zdjęciami: https://www.teresin.pl/2024/03/jak-wojciech-nie-zostal-strazakiem-spotkanie-autorskie-z-wojciechem-chmielarzem/